Yeni Şafak ve Türkiye şaşırttı: Eylemci öğrencilerle röportaj… Ama bakın asıl ilginç olan ne

Yeni Şafak, ABD üniversitelerindeki Filistin yanlısı eylemleri günlerdir savunuyor. Eylemleri ‘intifada’ olarak niteleyen gazete bu eylemlerin öncülerinden Sean Eren adlı bir öğrenciyle de röportaj yaptı. Röportaj haberi manşetine taşıyan Yeni Şafak, yine birinci sayfadan ‘CHP 1 Mayıs’a gölge düşürdü’ başlığıyla dünkü eylemleri karşısına alan bir tavır geliştirdi.

Eren’in röportajında ABD polisinin şiddetiyle ilgili ilgi çekici bir kısım var. Eren, röportajın bir bölümünde, “Hükümet ve polis güçleri bizi yıldırmak için şiddete başvurdu ama işe yaramadı” ifadelerini kullandı. Yeni Şafak, ABD’deki bir öğrenci liderinin hükümet ve polis şiddeti karşıtı bu ifadesine haberde yer verirken aynı hassasiyeti 1 Mayıs’a yönelik hükümet ve polis müdahalesine karşı göstermedi.

YENİ ŞAFAK’A 1968 EYLEMCİLERİ Mİ YOL GÖSTERİYOR
Yeni Şafak’taki röportajda öğrenci ldieri Sean Eren 68 kuşağına da atıfta bulunuyor. Gazete bu olumlu atfı “1968 eylemcileri bize yol gösteriyor” ara başlıkla okuyucusuna sunuyor:
“1968 Öğrenci Hareketi’nin önderlerinin kendilerine akıl hocalığı yaptığını kaydeden Eren, ‘Pek çok paralellik var. Hareketin büyükleri, stratejimizi şekillendirmeye yardımcı olmak için bizimle taktiklerini, başarılarını ve başarısızlıklarını paylaştılar’ dedi. 1968’deki eylemlerden dersler çıkardıklarını belirten Eren, ‘Geçmişte bu eylemleri düzenleyenlerin başarısız olduğu yerlerden ders çıkarıp aynı yanlışlara düşmeyeceğiz. ABD’deki Filistinli Öğrenci Hareketi, tüm taleplerimiz karşılanana, Filistin halkı ve dünya Siyonizm’den ve ABD emperyalizminden kurtuluncaya kadar geri adım atmayacak. 68 eylemlerinin aksine biz başarılı olacağız’ diye konuştu.”

ABD’DE OLUNCA ‘ÖĞRENCİ BAHARI’ TÜRKİYE’DE OLUNA ‘TAHRİKÇİLER’
Türkiye gazetesi de ‘Öğrenci baharı’ dünyaya ders veriyor! başlığıyla manşetten verdiği haberinde ABD’deki üniversite eylemlerini övdü, polis şiddetini eleştirdi. Türkiye de Yeni Şafak gibi Amerikan üniversitelerinde eylem yapan öğrencilerden Chicago Üniversitesinde okuyan Yılmaz Acar ile konuştu. Türkiye haberine “ABD’de Gazze isyanı büyüyor. Üniversite yönetimleri kampüse polis sokmaya, öğrencileri tehdit etmeye ve eylemleri dağıtmaya çalışıyor.” sözleriyle giriş yaparak ABD’deki polis şiddetini eleştirdi. Ancak Boğaziçi eylemleri sırasındaki polis şiddetini öven Türkiye gazetesi dünkü 1 Mayıs gösterilerini de “1 Mayıs tahrikçileri! Ortalığı karıştırıp ortadan kayboldular” başlığıyla yaptığı haberde hedef aldı. Türkiye, ABD’deki polis şiddetini eleştirdiği haberiyle, 1 Mayıs eylemcilerini provokasyonla suçladığı haberini birinci sayfadan yan yana verdi.

Türkiye gazetesinin 1 Mayıs eylemleriyle ve polis müdahalesiyle ilgili haber dili şöyle:
“CHP lideri Özel, DİSK ve KESK gibi kuruluşlar günlerce 1 Mayıs için “Taksim” çağrısı yaptı. Sol örgütler, Saraçhane’den harekete geçince Özel ve sendikalar alanı terk edip gitti. Polisin uyarılarına rağmen marjinal gruplar kaldırım taşları, demir çubuklarla polise saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alınırken, yaralı polisler ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Polisin sağduyusu ve sabrı daha büyük olayların yaşanmasına engel oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x